Що таке біологічно активні добавки та якими вони бувають

Біодобавки – що це, для чого використовуються
Люди вважають, що для повноцінного функціонування організму потрібно правильне, збалансоване харчування. Безперечно, це так. Однак, вітамінів, сорбентів і нутрієнтів, що надходять, іноді не вистачає для засвоєння; деякі елементи людським організмом взагалі не синтезуються. З цієї причини відзначаються погіршення гомеостазу, а за ним – порушення роботи внутрішніх органів, що негативно позначається на якості життя.
Як впливають біодобавки на організм, для чого їх приймають:
-
зміцнити імунітет та підвищити опірність хвороботворним мікроорганізмам;
-
покращити метаболічні процеси;
-
нормалізувати функціонування шлунково-кишкового тракту;
-
підвищити працездатність та підтримувати себе в тонусі;
-
стабілізувати залози внутрішньої секреції.
Найчастіше препарати призначають у таких випадках, як порушення когнітивних функцій, наявність хронічних захворювань, відновлення післяопераційного періоду, вагітність, підтримання фізичного та психічного стану. Фахівець ухвалить рішення, виходячи із ситуації пацієнта.
Також лікарі радять приймати добавки під час інфекційних та вірусних захворювань. Організм слабшає, і для боротьби зі збудниками йому потрібно якнайбільше сил. Препарати з комплексом вітамінів та екстрактами лікарських рослин у цьому допоможуть.
Вчені цілком позитивно відгукуються про біологічно активні добавки. Згідно з дослідженнями, з прийомом засобів на регулярній основі ймовірність розвитку дефіциту мікроелементів знижується на 80%. Однак, використання в обов'язковому порядку має узгоджуватися з кваліфікованим та досвідченим лікарем.
Які бувають біологічно активні добавки – категорії
Які бувають біологічно активні добавки? Складання класифікації препаратів обумовлюється спрямованою дією та компонентами, що входять до складу. На сьогоднішній день існують нутрицевтики, парафармацевтики та еубіотики.
Одна з найширших груп – нутрицевтика. Тут мова йде саме про вітаміни та вітаміноподібні продукти. Які бувають бади з категорії нутрицевтиків:
-
амінокислоти;
-
елементи (макро- та мікро-);
-
вуглеводи;
-
поліненасичені кислоти.
Також сьогодні на піку популярності рослинні біодобавки, що складаються із компонентів природного походження. Для їх виробництва беруться насіння, екстракти трав та квітів. При цьому слід пам'ятати, що нутрицевтики мають накопичувальний ефект, і їх потрібно приймати протягом тривалого терміну, аж до декількох місяців. Після припинення використання він зберігається повною мірою.
Препарати цієї категорії виконують широкий спектр завдань:
-
попередження передчасного старіння;
-
профілактика різноманітних захворювань;
-
підтримка роботи систем органів;
-
покращення стану та самопочуття загалом.
Тепер варто перейти до фармацевтиків. Незважаючи на те, що у засобів є доведена фармакологічна активність, все ж таки вони не є лікарськими препаратами в традиційному розумінні. Це саме добавки. З чого роблять бади цієї групи? До складу включені ефірні олії, алкалоїди, жовч, мед, прополіс, маточне молочко, пептиди, органічні кислоти та антиоксиданти рослинного походження.
Еубіотики – третю категорію біодобавок – рекомендують застосовувати для відновлення та підтримки мікрофлори органів ШКТ. З чого складаються бади цієї категорії: головними компонентами виступають пробіотики та пробіотики – живі мікроорганізми, а також їх метаболіти (присутні, але необов'язково скрізь).
З чого роблять БАДи, чим відрізняються від медичних препаратів
Люди часто задаються питанням відносно того, з чого виробляють бади, чи можна бути впевненим у безпеці складу. Так, у компонентах сумніватися не доведеться, оскільки береться сировина винятково натуральна.
Хоча біологічно активні добавки не контролюються так суворо, як фармакологічна продукція, все ж таки вони проходять перевірку. Склад має бути не лише грамотним, а й відповідним встановленим санітарним нормам. Причина досить проста: першорядні функції препаратів – не лікування, а підтримання хорошого самопочуття та профілактика захворювань.
Бренди-виробники намагаються ще докладніше просвічувати споживачів на тему щодо того, що таке бади, і чим вони відрізняються від лікарських препаратів. Тут слід виділити два значних моменти.
Перший – відсутність побічних ефектів у добавок. Багато фармацевтичних засобів часто супроводжуються застереженнями щодо побічних ефектів. Другий – м'якість дії БАДів. Ліки працюють сильно та досить агресивно, оскільки спрямовані на лікування та знищення збудників хвороб. Нутрицевтики, еубіотики заповнюють відсутні речовини.
Крім того, біологічно активні добавки – що це таке? Це продукти, що мають природне походження, тоді як фармакологія виготовляється з речовин, отриманих штучним шляхом, і організм не завжди приймає їх повною мірою.
Відмінність біологічно активних добавок від вітамінів
Нерідко люди плутають біологічно активні добавки з вітамінно-мінеральними комплексами: до складу входять вітаміни та мінерали, вони важливі для підтримки здоров'я і хорошого самопочуття. Однак, думка про схожість докорінно невірна. Біологічні активні добавки – це доповнення до щоденного раціону харчування. Вітаміни призначені для лікування. Крім того, вимоги до комплексів набагато суворіші, і склад у них зовсім інший.
Але є і багато спільного у цих двох продуктів. Вони обоє не є повноцінною заміною медикаментам. При цьому у вітамінно-мінеральних продуктах терапевтична доза, що саме допомагає в лікуванні. Біологічно активні добавки до їжі – це насамперед захід для забезпечення тонусу.
Критерії вибору біологічних активних добавок
Вибрати потрібний засіб – не так просто, як здається на перший погляд. Через величезну різноманітність товарів на ринку є величезний ризик нарватися на підробку, тому насамперед слід орієнтуватися на якість. Компанія-виробник продукту має бути відомою та авторитетною. Тільки так можна гарантувати користь здоров'ю.
Також вибір та покупка обумовлюються і головним завданням, яке має виконувати препарат. Наприклад, якщо людина активно займається спортом (у тому числі важкими дисциплінами), і вона хоче підвищити витривалість на тренуваннях у спортзалі, їй слід звернути увагу на засіб для збільшення продуктивності або ж амінокислоти як біологічно активні добавки. Як правило, подібні засоби містять таурин, який знімає спазми м'язів після інтенсивних навантажень.
Навесні та восени необхідно дбати про зміцнення імунітету та посилення захисних функцій для боротьби з вірусами та іншими збудниками.
Навіщо потрібні біодобавки для жінок? Вони забезпечують здоров'я та красу волосся, нігтів та шкіри.
Часто пропонуються препарати для людей із хронічними захворюваннями. Не буде зайвим ще раз попередити, що БАДи не замінюють повноцінне лікування, запропоноване лікарем, а йдуть як доповнення до головної схеми. Можна знайти БАДи для жіночого чи чоловічого здоров'я, нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи, покращення опорно-рухового апарату.
Якщо у людини важка розумова робота, їй рекомендують вибрати засіб для посилення когнітивних функцій. Вони сприятливо впливають на пам'ять, концентрацію, допомагають знімати психоемоційну напругу, а також заповнюють оптимальну для хорошого самопочуття кількість магнію, калію, вітаміну В6.
Ще один критерій, на який потрібно спиратися при виборі відповідного товару – форма випуску. Які є біодобавки на полицях магазинів:
-
пігулки;
-
капсули;
-
гелі для зовнішнього та внутрішнього застосування;
-
бальзами.
Додатковий аспект – вартість: вона не повинна бути надто низькою. Однак, у будь-якому разі перед вибором та придбанням варто проконсультуватися з лікарем, щоб харчові добавки приносили лише корисний результат.
Біологічно активні добавки – що це таке, яке дозування
Важливо пам'ятати, що біологічно активні добавки БАД до їжі – це не панацея. Вони не є лікарським препаратом, тому варто дотримуватися дозування, рекомендоване виробником та фахівцем. Як правило, якщо мова йде про таблетовану форму, зазвичай щодобова норма становить 1-2 таблетки (або капсули).
Яких умов треба дотримуватись, щоб застосування харчових добавок було розумним:
-
прийом у певний час – цей захід допомагає підтримувати нормальну концентрацію головної речовини в організмі;
-
строгість – в інструкції чітко прописано, коли потрібно приймати той чи інший препарат – до їди чи після.
Крім того, необхідно орієнтуватись на форму випуску.
Як впливають біодобавки на організм – негативна сторона
Незважаючи на всі переваги біологічно активних харчових добавок, все ж таки варто виявляти обережність під час використання.
Ключова причина: бади – це першокласна якість. Вище говорилось про те, що до продукції не висуваються такі суворі вимоги, тому недобросовісні виробники беруть для виготовлення не найкращу сировину з метою заощадити. Такі дії можуть призвести до отруєння. Експерти радять не хапати перший флакон, що попався з полиці, віддавати перевагу перевіреним і надійним торговельним маркам, вивчати сертифікати.
Хоча у добавок відсутні побічні ефекти, все ж таки є ризик виникнення алергії на компоненти, реакції на цукор або крохмаль. Також треба відстежувати сумісність інгредієнтів, щоб уникнути проблем.
- У чому різниця між приправами, спеціями та прянощамиБіологічне тіло людини влаштоване так, що йому потрібна їжа, причому різноманітна. Вона піддається розщепленню на елементи, які використовуються в організмі для протікання різних хімічних реакцій. І люди щодня стоять біля плити, готують страви і смакують, отримуючи при цьому масу позитивних емоцій. Але страва буде смачною, якщо використовувати прянощі, спеції та приправи. Як ви вважаєте, може, ці три слова позначають одне й те саме, чи це різні поняття? Давайте розберемося.У чому різниця між приправами, спеціями та прянощами
- Що таке сухофрукти, як їх роблять і чим вони відрізняються від цукатівСухофрукти — це сушені ягоди та фрукти. Їхня залишкова вологість дорівнює 20 %. Готовий продукт створюється за допомогою сушіння на сонці, спеціальної сушарки або дегідратора. Наявність у сухофруктах вітамінів і мінералів свідчить про їхню корисність. Продукція вирізняється тривалим терміном зберігання. Вона користується популярністю в кулінарній справі — сушені фрукти додають у випічку, каші, компоти та інші страви. Сухофрукти мають інтенсивний, солодкий або кисло-солодкий смак. Кожна...Що таке сухофрукти, як їх роблять і чим вони відрізняються від цукатів