Кошик
1959 відгуків
Дякую за Ваш вибір 💙💛
вул. Ізюмська 5, Київ, Україна
Додати відгук

У чому різниця між приправами, спеціями та прянощами

У чому різниця між приправами, спеціями та прянощами

Прянощі – що це

Прянощі – це добавки в їжу, що мають рослинне походження. Вони обов'язково мають якийсь специфічний аромат і смак, які надають стравам пікантності. Отримують прянощі найчастіше шляхом висушування коренів, стебел, насіння, листя або плодів рослин. Деякі потім подрібнюються, буває крупний помел або дрібний. У літній період використовують свіжі прянощі.

Саме слово «пряний» походить від слова «перець», тобто червоний перець та інші види є яскравими представниками прянощів. Також до них належать:

Список може бути величезним, адже люди в процесі розвитку знайшли безліч рослин, які зробили їжу багатою на смак. Але чомусь часто ту ж корицю чи мускатний горіх називають спеціями. Насправді між прянощами та спеціями є різниця. 

Прянощі та спеції – у чому різниця

Спеції – це теж добавки, але вони не впливають на зміну запаху їжі. Однак вони здатні надати їй солоного, солодкого або кислого відтінку, а також змінити консистенцію. Походження в них може бути різне. Найвідоміші та найпоширеніші спеції:

  • сіль;

  • цукор;

  • сода;

  • крохмаль;

  • лимонна кислота.

Якщо прянощі надають продуктам якоїсь особливості, то без таких спецій, як сіль або цукор, вони будуть просто несмачними. Зате практично всі прянощі мають якісь корисні властивості для організму людини.  

Лікувальна роль прянощів

Оскільки прянощі – це рослини, то в них містяться вітаміни, мінерали, ефірні олії та інші речовини, що благотворно діють на біологічні процеси в тілі людини. Вони можуть чинити такі позитивні ефекти:

  1. Допомагати в боротьбі зі шкідливими вірусами та бактеріями. Така властивість характерна для гострих прянощів.

  2. Покращувати процес травлення. Зараз у багатьох людей є проблеми з виробленням потрібних ферментів, тому їжа довго перебуває в шлунку, що спричиняє дискомфорт. Застосування прянощів може в цьому разі допомогти, оскільки вони здатні прискорювати перетравлення їжі.

  3. Виступати в ролі профілактичних засобів запальних процесів. Прянощі – це природні антибіотики, тому їх присутність у їжі здатна погасити захворювання на ранній стадії розвитку.

  4. Прискорювати обмінні процеси в організмі. Це особливо корисно для людей, які мають зайву вагу.

  5. Знижувати рівень глюкози в крові, що необхідно для діабетиків.

Також наявність прянощів у стравах може спричиняти вироблення гормонів задоволення, тому після смачної їжі часто в людей мимоволі поліпшується настрій. Для більшої наочності розглянемо властивості деяких прянощів.

Гострий червоний перець

Перець чиліце червоний перець, що має пекучий смак. Він присутній у цій прянощі завдяки алкалоїду капсаїцину. Рослина має таку гостроту, що для роботи з нею обов'язково одягають рукавички. В іншому разі дотик до шкірки й особливо насіння може навіть спричинити своєрідні опіки.

Після висушування перець ріжуть на шматочки або перемелюють. Класти його до страв необхідно обережно, інакше їжа викликатиме сильне печіння. Причому цей вогненний ефект не купірується питтям води. Для його усунення слід випити молоко або йогурт. 

Корисні властивості червоного гострого перцю проявляються за гармонійної присутності в їжі. Їх досить багато.

  1. Допомога в боротьбі з анемією завдяки наявності фолієвої кислоти, що сприяє виробленню нових червоних кров'яних тілець.

  2. Антибактеріальна, противірусна дія. 

  3. Підвищення імунітету за рахунок бета-каротину і вітамінів А, С.

  4. Стимулювання роботи шлунково-кишкового тракту. Їжа, приправлена перцем чилі, дуже швидко проходить усі стадії перетравлення.

  5. Болезаспокійлива дія. На основі гострого перцю у фармацевтиці роблять перцеві пластирі, які прикладають до болісних місць. Але навіть просто вживання їжі з ним може полегшувати біль, наприклад, у суглобах або в разі діабетичної невропатії.

  6. Поліпшення зору завдяки вітаміну А.

Також перець чилі здатен навіть виводити людей із депресивного стану. Звісно, якщо це не запущене захворювання, а поганий настрій із характерною апатичністю. Але завжди потрібно пам'ятати, що для прояву позитивних ефектів не слід класти в їжу багато порошку або шматочків перцю. Це може навіть нашкодити здоров'ю, якщо в людини, наприклад, триває загострення гастриту або виразки шлунка.

Коріандр

Коріандром називають кінзу, яку влітку багато хто кладе в салати у свіжому вигляді. У неї специфічний аромат і смак, тому страви відразу набувають нового забарвлення. Сушать найчастіше плоди кінзи, які потім використовують у цілому або меленому вигляді. 

Корисні властивості коріандру були відомі ще за давніх часів римлянам і китайцям. Його застосовували для зміцнення організму, а також як любовне зілля. У коріандрі присутні:

  • ефірні олії;

  • дубильні речовини;

  • пектини;

  • поліфеноли;

  • алкалоїди;

  • вітаміни (К, С, групи В);

  • поліненасичені жирні кислоти;

  • каротин.

Згідно з проведеними дослідженнями, коріандр здатний вивільняти інсулін, тим самим знижуючи рівень цукру в крові. Також завдяки наявності антиоксидантів ця пряність має імуностимулювальний і протираковий ефект.

Її давали людям із синдромом подразненого кишечника, і вони відзначали зменшення дискомфорту. В Індії коріандр відомий як антимікробний засіб, особливо він сприяє усуненню інфекції сечостатевих шляхів.

Щоб пряність проявляла свої смакові та лікувальні якості, її кладуть у різні страви – м'ясні, рибні, кондитерські, випічку. Цілі зерна використовують як смакову добавку під час консервації овочів.

Лемонграс

Лемонграс – на вигляд непоказна рослина у вигляді зелених стебел, але у нього приголомшливий лимонний аромат. Причому ніякі цитрусові не можуть його замінити, тому що запах і смакова кислинка специфічні. 

Про корисні властивості лимонної трави знали ще в стародавньому Єгипті, вона допомагала лікувати людей від лихоманки. Також їй приписували чарівні магічні властивості, які могли захистити людину. У лемонграсі справді багато корисних елементів:

  • цитраль;

  • гераніол;

  • лімонен;

  • бета-каротин;

  • мінерали (кальцій, залізо, магній);

  • вітаміни (С, РР, В);

  • фолієва кислота.

Свіжу пряність активно використовують у стравах азіатської кухні. Також вона застосовується і в сушеному вигляді – це подрібнене листя лемонграсу. Вона чинить протигрибкову, антимікробну та спазмолітичну дію.

Спеції та приправи – в чому різниця

Залишилася третя категорія, з якою потрібно розібратися – приправи. Вона ширша, оскільки включає всілякі добавки, здатні якось вплинути на смак страви. До неї належать:

  • кетчупи;

  • соуси;

  • сухі суміші;

  • майонез.

Приправи – це найчастіше кілька гармонійно поєднаних інгредієнтів, які в підсумку дають певний смак. До їхнього складу можуть входити спеції, прянощі, а також ароматизатори, штучні підсилювачі смаку. Прикладом може слугувати готова приправа для плову, яка продається в магазинах. У різних виробників склад може дещо відрізнятися, але в будь-якому разі присутня сіль (спеція) і прянощі (куркума, зіра, паприка, коріандр, перець, барбарис, кмин, часник, кардамон).

Приправи можуть використовуватися у двох випадках:

  • у процесі приготування їжі;

  • у готові страви.

Причому одна й та сама приправа може підходити і для того, і для іншого. Наприклад, кетчупи найчастіше застосовуються для готових страв (шашлику, яєчні, картоплі фрі), але також їх можна класти під час приготування м'яса.

Якщо порівняти цю функцію зі спеціями, то останні зазвичай кладуть у той час, коли страви готуються. Адже крохмаль або соду ніколи не використовують для готової їжі, хоча досолити можна і вже приготовану їжу. 

Виходить, що приправи та спеції – це речовини однакового призначення, тільки поняття «приправи» є ширшим. Розглянемо приклад приправи, яку також можна назвати пряністю.
 

Натуральний мигдальний екстракт

Мигдаль – це дерево, що дає плоди з кісточкою, які звикли вважати горіхами. Хоча насправді воно належить до роду слив, але для кулінарії головне те, що в горіхах міститься олія з приголомшливим ароматом, який не переплутаєш ні з чим. Також у них містяться корисні речовини:

  • вітаміни (А, Н, РР, Е, групи В);

  • мінерали (кальцій, магній, залізо, цинк, калій);

  • мононенасичені жирні кислоти.

Мигдальний екстракт вважається ароматизатором, до його складу входять етиловий спирт, вода і олія мигдалю. Буквально кілька крапель цієї есенції надають стравам не тільки приємного аромату, а й нових ноток у смаку. Додають її найчастіше у випічку та різноманітні десерти. 

Завдяки присутності в мигдалі вітамінно-мінерального коктейлю, екстракт благотворно впливає на організм людини. Він чинить зміцнювальну дію на імунітет, сприяє нормалізації кров'яного тиску, знижує рівень холестерину.

Підіб'ємо підсумки з усього вищесказаного. Різниця між спеціями і прянощами полягає в їхньому походженні. Прянощі – виключно рослинні елементи з характерним ароматом. Між собою люди часто їх називають спеціями і в цьому немає нічого страшного, але краще все-таки знати відмінність.

Приправи – це різноманітні комбінації спецій, прянощів та інших інгредієнтів. Тоді чи можна окремі спеції або прянощі називати приправами? У принципі так, бо ними приправляють страви, щоб надати потрібного смаку. Головне – правильно поєднувати вибрані інгредієнти, щоб підсумкові смакові якості порадували всіх.

  • Що таке цукати, як і з чого їх роблять
    У сучасному світі добре жити ласунам, тому що пропонується неймовірна кількість різноманітних солодощів. Одні з них – цукати, що ваблять своїм виглядом і, звичайно ж, мають приголомшливий смак. Але чи всі знають, що це таке, як їх роблять, і наскільки вони корисні? Про це і піде мова в статті.
    Що таке цукати, як і з чого їх роблять

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner